Sportovní den 23. 6. 2021

Počasí nás potěšilo mírným ochlazením, tak jsme s žáky mohli vyrazit na hřiště. Tam 3 skupiny našich žáků soutěžily ve sportovních aktivitách – kromě hry pétanque a „čáry“ s ringo kroužky jsme si užili zábavu při netradičním běhu, trifidech a hodu čímkoli na cíl. Výherci se odměnili vítězným pokřikem, ale nám všem byl spíše odměnou pobyt na čerstvém vzduchu, v těchto horkých letních dnech mimo vyhřáté místnosti školy a spousta legrace, kterou jsme zažili.

 

Mgr. Vítězslava Poláková

 

22. 6. 2021 - Školní výlet do Štramberku

Výlet do Štramberku začal deštěm a bouřkou, naštěstí brzy vysvitlo sluníčko a městečko se nám ukázalo v plné kráse.  Navštívili jsme  s žáky ZŠ při  OLÚM  Metylovice muzeum  Šipka, muzeum  malíře Zdeňka  Buriana a pekárnu tradičních štramberských uší. Každý z nás si mohl vyrobit jedno štramberské ucho, dověděli jsme se o pověsti, která předchází pojmenování této pochoutky. V muzeu jsme žasli nad nadčasovostí obrazů Zdeňka Buriana a na náměstí se kochali něžností a krásou městečka Štramberk. Určitě si někdy podobný výlet zopakujeme.

Mgr. Vítězslava Poláková

 

16. a 17. 6. 2021 - Jak znáš přírodu 

Ve dnech 16. a 17. 6. 2021 jsme si  s žáky dvou tříd ZŠ při OLÚ Metylovice užili venku při realizaci projektových dní „Jak znáš přírodu“. Bylo krásně a my jsme vyráběli z přírodnin, plnili křížovky a další množství aktivit týkajících se zajímavostí z přírody, házeli šiškami na cíl nebo pozorovali paletu barev přírody. Všichni jsme přivítali trávení těchto slunečných dní venku.

Mgr. Vítězslava Poláková

 

Květen v družině

V prvním týdnu jsme se s dětmi navzájem seznamovali a poznávali. Zjistil jsem o dětech mnoho zajímavých věcí např. co mají rády, co je dělá šťastnými, zda někdo z nich aktivně sportuje nebo čím by chtěly být až budou dospělí. Netrvalo dlouho, než se všichni skamarádili.

Podle počasí a taky podle zadaných úkolů jsme chodili ven nebo jsme zůstávali v družině. Venku jsme většinou trávili čas na hřišti, kde jsme hráli basket, vybíjenou či přehazovanou. Přehazovanou měly děti obzvlášť v oblibě. Podle rozvrhu v léčebně jsme také chodili společně na různé procedury. Největší radost obvykle byla z bazénu
a sauny. Když jsme měli aspoň trochu volného času, tak jsme si v družině povídali, kreslili, dívali na filmy nebo hráli deskové hry.

Den se se dnem sešel a nastal čas odjezdu. S dětmi jsem se rozloučil a popřál jim hodně štěstí do života. Byla to dobrá parta dětí a myslím si, že jsme si to všichni spolu náramně užili.

Dalibor Berski

 

25. 5. 2021 - ZOO Ostrava - výukový školní výlet „Africká zvířata“

V tento den jsme se žáky ZŠ při OLÚM v Metylovicích prožili v ZOO Ostrava seznámením s africkými zvířaty – lektorka ZOO nám sdělila zajímavosti, podrobnosti a neobvyklé informace o zebrách, žirafách, pštrosích a dalších zvířatech tohoto kontinentu.  Navíc při každé návštěvě ZOO Ostrava objevujeme novou expozici, živočicha nebo rostlinu. Byli jsme zde v období květu azalek a rododendronů a dalších jarních květin, jejichž vůně nás provázela celou prohlídkou. Na závěr si děti mohly nakoupit upomínkové předměty a s pocitem zajímavě stráveného dne jsme zamířili zpět do Metylovic.

  1. Mgr. Vítězslava Poláková

 

Únor v družině

Na začátku měsíce jsme si přiblížili svátek svatého Valentýna a  společnými silami jsme vyzdobili družinu valentýnskými přáníčky. Svými nejlepšími výtvory děti obdarovaly své maminky a tety v dětském domově.

Věnovali jsme se i tématice masopustu. Povídání jsme si zpestřili výrobou masopustních draků, které jsme vytvořili z recyklovatelných obalů na vajíčka.

Vzhledem k vytrvalým sněhovým srážkám jsme po dlouhé době mohli vyrazit na kopec, který se nachází v blízkosti léčebny a užít si pořádné zimní radovánky s bobováním.

V přírodě jsme během procházek pozorovali v zasněžené krajině stopy zvířátek – zaměřili jsme se hlavně na ptáky.

Poté jsme již v teple družiny vytvořili společnými silami obrovský projekt na téma „Ptáci v přírodě.“

Eva Šigutová

 

Leden v družině

Letos nás leden překvapil bohatou sněhovou nadílkou. Děti byly z množství sněhu nadšené. Hojně si ho užívaly při stavění sněhuláků a iglů. Soutěžili jsme o nejzdařilejšího sněhuláka. 

V družině jsme se věnovali ve výtvarné činnosti zimní tématice. Malovali jsme zimní kočky, mandaly a veselé sněhuláky. Kromě malování jsme i tvořili. Děti vyráběly z borovicových šišek krásné sněžné sovy.

V tomto měsíci jsme se zaměřili na povídání o lišce. Děti hledaly různé zajímavosti v encyklopediích a na internetu. Nakonec z toho vznikl zajímavý projekt. Děti si na závěr naučili poskládat origami lišku z papíru.

Eva Šigutová

 

Prosinec v družině

Prosinec je pro všechny děti snad nejhezčím měsícem v roce – přijde Ježíšek. Každoročně i letos k nám v podvečer 5. prosince přišel čert, který „zlobivce“ postrašil. Dobrá zpráva je, že si nikoho s sebou nedonesl. J Děti nakonec dostaly i malou odměnu od hodného Mikuláše a anděla.

V družině jsme tvořili strašidelné čertíky, roztomilé andělíčky i usměvavé Mikuláše.

Druhou část prosince jsme věnovali vánočním tradicím a psaní dopisu Ježíškovi. Rozebírali jsme vánoční zvyklosti v jednotlivých rodinách např. štědrovečerní večeři. Poslouchali jsme vánoční koledy, sledovali vánoční filmy.

Eva Šigutová

 

15. 12. 2020 - Vánoční dílny

Dnes jsme si společně s dětmi nejen povídali o vánočních zvycích a tradicích, poslouchali a zpívali koledy, ale celý den jsme při tom vyráběli vánoční svícny, ozdoby na stromek nebo skřítky. Všem se výrobky podařily a báječně jsme si užili vánoční atmosféru.

 Mgr. Vítězslava Poláková

 

Listopad v družině

Na procházkách jsme nasbírali spoustu přírodnin a barevných listů, které jsme celý tento měsíc využívali k výtvarné činnosti. Dělali jsme barevné otisky listů a děti si z listů  vytvářely zvířátka. Bylo velmi zajímavé pozorovat, jakou mají představivost a jaké zvířátko z jejich tvorby nakonec vznikne.

Povídali jsme si o datu 11. listopadu. Děti věděly, že jde o svátek svatého Martina.
Některé děti, které jsou z blízkého okolí si vzpomněly, že ve Frenštátě bývají v tomto období trhy a na bílém koní přijíždí sv. Martin, které nám údajně přináší sníh. Jako pochutina se v tomto období v rodinách hodně peče tzv. svatomartinská husa.

Četli jsme si různé legendy o svatém Martinovi, které děti velice bavily.

Eva Šigutová

 

Říjen v družině

Při procházkách jsme pozorovali měnící se obraz přírody. Sledovali jsme barevnou škálu, která se objevuje na listech stromů. S dětmi jsme sbírali přírodniny, které budeme následně používat k dalšímu tvoření. Na výpravách do přírody jsme viděli lidi, kteří připravují zahrádky na zimu–sklízejí zeleninu ze záhonů, ryjí je, sbírají poslední zbytky ovoce z ovocných stromů, hrabou listí. Na polích jsme viděli orat půdu traktory.

Při procházkách jsme potkávali i zvířátka. Říkali jsme si, která zvířátka se připravují na zimu a jak. Jedním ze zvířátek byla veverka. V družině jsme si četli pohádku o veverce Zrzečce, kde je krásně popsáno, jak sbírá zásoby na zimu. Děti si našly v encyklopediích spoustu informací, ze kterých vytvořily zajímavý projekt, plný krásných obrázků a základních informací o veverce.

Malovali jsme podzimní listí stromů, které je tvořeno tisíce barvičkami.

Jedno odpoledne nám svým vystoupením zpříjemnili umělci z Brněnského divadla Slunečnice.

Eva Šigutová

 

7. 10. 2020 - Projektový den „Cesta do pravěku“ 

V souvislosti s nedávným 140. výročím jednoho z klíčových nálezů moravské prehistorie - čelisti neandrtálského dítěte (objevené archeologem Karlem Jaroslavem Maškem 26. srpna 1880) jsme projektový den směřovali především k poznání přírodního a historického bohatství území Štramberku, zejména lokality jeskyně Šipka a muzea Šipka. Zde žáci shlédli expozici archeologie a geologie Štramberku zprostředkovanou zajímavou, ale zároveň vědeckou formou.

Projektový den je nazván po českém fantastickém filmu režiséra Karla Zemana z roku 1955, který byl inspirovaný ilustracemi Zdeňka Buriana. Proto jsme navštívili expozici života a díla tohoto světově uznávaného malíře pravěku, jehož celoživotní inspirací se stala právě jeskyně Šipka.

Na závěr pak žáci vyslechli legendu až ze 13. století o vzniku názvu proslulých Štramberských uší - prvního českého potravinářského výrobku, jemuž Evropská unie udělila ochranu zeměpisného označení. Každý žák měl možnost vyzkoušet si i výrobu této pověstné perníkové cukrovinky.

 

Mgr. Vítězslava Poláková

 

Září v družině

Začátek září jsme věnovali krásným vzpomínkám na prázdniny.  Děti byly k nezastavení při povídání o zážitcích a místech, které s rodiči navštívili. Nejzajímavější místa z prázdninových toulek jsme si ukazovali na mapě.

Zářijové slunečné počasí nám přálo, takže jsme hodně času trávili při hrách na hřišti. V zahradě děti hledaly ztracený poklad. Toto dobrodružství se jim opravdu líbilo.

Různými výtvarnými technikami děti ztvárnily dozrávající ovoce (jablíčka, hrušky).

Děti mají rády zvířátka a k podzimním měsícům neodmyslitelně patří ježek. V knížkách jsme si vyhledali zajímavé informace a děti vytvořily na toto téma projekt. Projekt obsahoval obrázky, které děti namalovaly, byl dotvořen textem s různými zajímavostmi z ježčího života.

Eva Šigutová

 

2. 9. 2020 - Beseda s hasiči Metylovice

Děkujeme metylovickým hasičům za možnost prozkoumat jejich hasičské auto a dovědět se k čemu každá jeho část slouží, jaký má objem cisterna, jaká je výstroj a výzbroj hasiče, jak se liší profesionálové od dobrovolných a vše ostatní, co nás učitele i děti zajímalo. Odnesli jsme si spoustu poznatků a ve škole jsme ještě pokračovali malováním zážitku, vyráběním hasičských vozů a soutěžním kvízem souvisejícím s exkurzí.

Mgr. Vítězslava Poláková