[ Zpět ]

ARCHIV AKCÍ

Škola na náměstí, ZŠ Frýdlant nad Ostravicí, Náměstí 7

Školní rok 2013/2014

 

24. 6. 2014 - Školní výlet - ZOO Lešná

Dne 24. 6. 2014 jsme navštívili zlínskou zoologickou zahradu. Areál ZOO se rozkládá v historickém lešenském parku. Při procházce pod korunami staletých stromů jsme se seznámili s typickými zástupci zvířat 4 kontinentů – Afriky, Asie, Austrálie a Jižní Ameriky. Zvířata tu žijí ve zdařilé napodobenině jejich původního prostředí. Nejvíce se nám líbil pavilon slonů, žiraf, nosorožců a tygrů asijských. Školní výlet se vydařil a tak jsme se spokojeně vraceli domů se spoustou milých zážitků.

Monika Fojtíková
 

10. 6. 2014 - Školní kolo soutěže ve zpěvu a recitaci

V recitační a pěvecké soutěži si naši žáci vybrali básně či písně známých i méně známých autorů. Přednes básní byl procítěný, žáci se velmi snažili. Ta správná, radostná atmosféra nastala při zpěvu veselých písniček, za hudebního doprovodu houslí a kytary. A protože všichni žáci podali v recitační a pěvecké soutěži maximální výkon, byli všichni oceněni sladkostí a drobnou věcnou odměnou.

Monika Fojtíková

 

3. 6. 2014 - Klub pro rodiče a žáky

Maminky společně s dětmi dostaly „nelehký úkol“ vytvořit originální pokrm, který bude nejen skvěle chutnat, ale i „lahodit oku“. A opět naše aktivní maminky s dětmi zapojily svou fantazii a připravily např. tří barevný zeleninový pohár, zmrzlinový pohár s ovocem a chlebíčkové jednohubky s křenovou pomazánkou. Všechny skvělé, nápadité pokrmy byly oceněny drobnou věcnou odměnou.

Monika Fojtíková

 

5. 5. 2014 - okresní kolo atletického čtyřboje žáků škol praktických a speciálních

Dne 5.května se tříčlenné družstvo dívek naší školy zúčastnilo okresního kola atletického čtyřboje žáků škol praktických a speciálních. Závod se konal na letním stadionu TJ Slezan ve Frýdku-Místku. Naše dívky v konkurenci škol z Třince a Frýdku-Místku vybojovaly pěkné druhé místo v kategorii družstev a žákyně Pavlína Bakšová jako celkově třetí v kategorii jednotlivců postupuje do kola krajského. To proběhne dne 29.5. rovněž na stadionu TJ Slezan F-M.

Milan Hanzelka

 

30. 4. 2014 - Den Země

Lidé v minulosti Zemi ubližovali a stále ubližují. Třeba tím, že zamořují vzduch vypouštěním životu škodlivých a nebezpečných látek, znečišťují vodu v řekách, mořích a jezerech. Tak člověk vlastně škodí i sám sobě. Všichni dnes velmi často slýcháme o ozónových dírách, klimatických změnách, smogových situacích, vymíráním mnoha druhů rostlin a živočichů a dalších nebezpečích, která jsou důsledkem špatného chování k Zemi.

Proto i naši žáci rádi udělali dobrou věc pro naši Zemi a vypravili se kolem řeky Ostravice sbírat odpad, který tu zanechali nepořádní lidé. S podivem sledovali, jakým způsobem se lidé zbavují nepotřebných věcí, které místo do kontejnerů nebo sběrných dvorů odhazují do přírody. Plastové láhve, papíry, rezavé konzervy, pneumatiky aj. To vše „dusilo“ okolí malebné řeky Ostravice. Jsme rádi, že jsme alespoň trošku mohli pomoci přírodě.

Monika Fojtíková


1. 4. 2014 - dm preventivní program „Veselé zoubky

Společnost dm drogerie, která obdržela licenci užívat pečeť České stomatologické komory již čtvrtým rokem, realizuje pro základní školy preventivní program „Veselé zoubky“. Cílem tohoto programu je seznámit děti se správnou péčí o zuby a s prevencí vzniku zubního kazu. Ceníme si, že si také naší školu vybrali zástupci prodejny dm, kteří nám v rámci programu připravili edukativní pohádku nazvanou „Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek“ a metodický program pro interaktivní tabuli. Preventivní hodina ve škole probíhala zábavnou formou. Mgr. Hanzelka přiblížil našim žákům, jak správně pečovat o zuby a jak předcházet zubnímu kazu. Žáci se pomocí interaktivní tabule dozvěděli, jakou funkci v dutině ústní vykonávají zuby, z čeho se zub skládá, co přispívá ke vzniku zubního kazu a jakou správnou technikou zuby čistit. Žáci pomocí brožurek se dále seznámili s výběrem zubních kartáčků a s účinností zubních past. Závěrem, každý žák obdržel preventivní balíček zaměřený na péči o dětský chrup.

Monika Fojtíková
 

17. 2. 2014 - Vycházka ke krmelci

I letos jsme se těšili na návštěvu nedalekého lesa. V hustém lesním porostu opět na nás „čekal“ starý krmelec, kolem kterého jsme pozorovali a rozeznávali stopy lesní zvěře a živě diskutovali na téma chování člověka k přírodě. Závěrem jsme do prázdného krmelce nasypali plody kaštanů, žaludů, jablíčka a mrkev. Lesní zvěř si jistě pochutnala.

Monika Fojtíková

 

11. 2. 2014 - Keramická tvorba pro dospělé

Dne 11. 2. 2014 se v naší školní keramické dílně opět sešly maminky našich žáků společně s maminkami z „klubu Míša“ (asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí). Při společné tvorbě zapojily svou fantazii a vytvořily originální závěsné doplňky.

Monika Fojtíková

 

11. 2. 2014 - Rej masek ve Škole na náměstí

Dne 11. 2. 2014 proběhl v naší škole dětský karneval. Představily se zde masky pohádkových bytostí, masky klaunů, princezen, sportovců a zpěváků. Za doprovodu známých populárních písní si naši žáci zatancovali a zahráli různé sportovní hry a soutěže. Za tvorbu originálních karnevalových masek byli všichni žáci oceněni sladkosti a drobnou věcnou odměnou.

Monika Fojtíková

 

6. 2. 2014 - Návštěva Městské knihovny ve Frýdlantě nad Ostravicí

Dne 6. 2. 2014 jsme navštívili městskou knihovnu. Paní knihovnice nás blíže seznámila s prostředím knihovny, vysvětlila nám, k čemu knihy slouží, jak s knihou zacházet. Také jsme si prohlédli rozdělení knih podle věku čtenářů, abecední řazení u beletrie a oborové řazení naučných knih. Závěrem jsme si prolistovali některé knížky, které nás oslovili svým názvem, autorem, nebo pěknou ilustrací.

Monika Fojtíková

 

28. 1. 2014 - Klub pro rodiče a žáky

Dne 28. 1. 2014 naše veselé a zručné maminky společně s dětmi vytvořily dřevěného závěsného ptáčka. Děti dle fantazie ptáčka „Barvínka“ dozdobily barevnými peříčky, korálky, kokosovým vláknem a lýkem.

Monika Fojtíková

 

21. 1. 2014 -  Velká hra

Dne 21. 1. 2014 proběhl školní žákovský turnaj v oblíbené hře „Člověče nezlob se“. Soutěžící byli rozděleni do pěti družstev. Každý hráč byl maximálně soustředěn, protože věděl, že hraje sám za sebe a chtěl dosáhnout co nejlepšího výsledku. A již tu byli první vítězové, kteří za bouřlivého potlesku a velkého jásotu postoupili do finále. V posledním kole soutěže se naši žáci pěkně „zapotili“. Uvědomili si, že titul absolutního vítěze může získat pouze jeden hráč.

Snaha všech žáků při hře „Člověče nezlob se“ byla oceněna sladkostí a malou věcnou odměnou. Všem vítězným hráčům gratulujeme.

Výsledky soutěže:

Vítězové I. kola žákovského turnaje ve hře „Člověče nezlob se“

- Žaneta Bongilajová
- Petra Kaňáková
- Tereza Němcová
- Martin Baran
- Dominik Pavelec

Absolutní vítězkou soutěže se stala Žaneta Bongilajová.

Monika Fojtíková

 

19. 12. 2013 - Beseda s Policií ČR

Dne 19. 12. 2013 jsme navštívili oddělení Policie ČR ve Frýdlantě nad Ostravicí, kde proběhla poučná beseda na téma kriminalita mládeže. Pan praporčík Pilch nás seznámil s videoprojekcí klipu zaměřenou na šikanu, záškoláctví a krádeže mladistvých. Závěrem byli naši žáci poučeni o bezpečném chování v době zimních prázdnin. Byla připomenuta nebezpečnost při manipulaci se zábavnou pyrotechnikou a pravidla chování při zimních aktivitách.

Monika Fojtíková

 

16. 12. 2013 - Vánoce na valašské dědině.

Dne 16. 12. 2013 jsme se vypravili do Rožnova pod Radhoštěm, navštívit valašskou dědinu. V malebných chaloupkách, ve vyhřátých světničkách nám veselé panimámy vyprávěly o vánočních zvycích a tvorbě našich zručných předků. Blíže jsme se seznámili např. s předením lnu na kolovrátku, s vyřezáváním dřevěných figurek, s výrobou svíček a vánočních oplatků, a s litím olova, které nás velmi zaujalo. Také se nám líbila návštěva stařičké školy, kde nás pan učitel seznámil s výukou a pomůckami z doby dávno minulé. Cestou do dalších chaloupek jsme potkali svatého Mikuláše, chlupaté čerty a bledé, bílé zahalené bytosti, tzv. Lucie, které nás podle zvyku ometly husím brkem. Na návštěvě v poslední chaloupce nám hodné panimámy nabídly voňavý perník a lahodný čaj s devatera kvítí. Ještě chvíli jsme si odpočinuli a radostně jsme vyrazili zpátky k domovu.

Monika Fojtíková

 

13. 12. 2013 - Výstava betlémů na Slezskoostravském hradě

V prosinci navštívili žáci druhého stupně naší školy krajské město Ostravu, kde jsme se jeli podívat na Slezskoostravský hrad na tradiční vánoční výstavu betlémů. Celý areál hradu byl vánočně vyzdobený, v jednotlivých budovách hrály koledy. Vystavované betlémy byly opravdu krásné a navíc vyrobené z různých materiálů (dřevo, papír, keramika i perník). Na hlavním nádvoří se všem velmi líbil také unikátní venkovní betlém v životní velikosti. Pak jsme si prošli všechny hradní budovy včetně čertí školy a mučírny. Nakonec žáci využili kreativních tvůrčích dílniček a vyrobili si různé vánoční papírové ozdoby. Při zpáteční cestě z hradu přes Černou louku jsme si ještě prošli vánoční trhy na Masarykově náměstí a shlédli nově nainstalovanou ledovou plochu pro bruslaře. Výlet se všem moc líbil a přispěl k pěkné předvánoční náladě.

Milan Hanzelka

 

10. 12. 2013 - Předvánoční keramická tvorba pro dospělé.

Dne 10. 12. 2013 se opět sešly veselé maminky ze Sdružení asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí z klubu Míša, aby si popovídaly, ale hlavně předvedly svou zručnost a fantazii při tvorbě originálních keramických dárečků.

Monika Fojtíková

 

5. 12. 2013 - „Čertoviny“ aneb přijde také Mikuláš?

Dnes  jsme se konečně dočkali svatého Mikuláše s milým andělem i rozverným čertem. Po přednesu krátké básničky či zpěvu písničky nás všechny obdaroval balíčkem sladkých dobrůtek.

Monika Fojtíková

 

3. 12. 2013 - Vánoční jarmark.

Čas vánoční je tu. Opět se otevřely prostory naši vánočně vyzdobené školy. Rodiče žáků, příbuzní, známí i široká veřejnost se přišla podívat na vánoční výtvarnou výstavu a originální keramickou tvorbu našich „mladých umělců“, kteří opět předvedli svou zručnost, fantazii, a cit pro detail.

Vánoční jarmark ve ŠKOLE NA NÁMĚSTÍ byl úspěšný svou návštěvností, ale hlavně oslovil ty, kteří alespoň chvíli chtěli zapomenout na všední starosti a předvánoční shon.

Monika Fojtíková
 

3. 12. 2013 - Veselé povídání o zvířatech žijících v lese.

Dne 3. 12. 2013 nás navštívil pan Hlaváč z mysliveckého sdružení Lubno. Svým poutavým vyprávěním o přírodě a zvířatech žijících v lese nás velmi zaujal. Také jsme si mohli prohlédnout a osahat kožešinu lišky a jezevce a paroží srnce a daňka. Pomocí obrázků jsme se zapojili do rozeznávání např. dravců a lesní vysoké zvěře. Veselé povídání o lesních zvířatech bylo ukončeno soutěží a dárkem, který nás potěšil.

Monika Fojtíková
 

19. 11. 2013 - Klub pro maminky a žáky

Vánoční čas se blíží a tak naši zruční žáci společně s maminkami vytvořili z větviček smrku a jedle originální adventní věnec, který dozdobili přírodním materiálem.

Monika Fojtíková

 

7. 11. 2013 - Zábavné dopoledne s anglickým Gymnáziem Beskydy Mountain Academy

Dne 7. 11. 2013 nás navštívili studenti anglického gymnázia Beskydy Mountain Academy z Frýdlantu nad Ostravicí, společně s hosty z USA. Studenti si pro nás připravili pestrý program netradičních her a soutěží, které nás mile pobavily i rozesmály. A protože se blíží čas vánoční, rádi jsme si poslechli vyprávění o oslavách Vánoc v daleké Americe. Zábavné dopoledne uteklo velmi rychle a tak se opět těšíme na další setkání.

Monika Fojtíková


22. 10. 2013 - Klub pro rodiče a žáky

Naši zruční žáci společně s rodiči vytvořili pomocí překližky, barviček a krepového papíru originálního „pohádkového dráčka“, kterého dozdobili přírodním materiálem.

Monika Fojtíková

 

8. 10. 2013 - Drakiáda

Dne 8. 10. 2013 proběhla ve sportovním areálu v Malenovicích oblíbená podzimní soutěž „Drakiáda“. Naši žáci si společně s rodiči vytvořili originální papírové dráčky, kteří se rozletěli po obloze. Hodnocení soutěže nebylo vůbec jednoduché. A protože se všichni žáci snažili, vzájemně si pomáhali, porota se rozhodla odměnit všechny soutěžící sladkostí a malou věcnou odměnou.

Monika Fojtíková

 

3. 10. 2013 - Návštěva minizoo v Metylovicích

Krásného podzimního dne jsme se vypravili do nedaleké obce Metylovice navštívit rodinné minizoo. Cestou jsme pozorovali malebnou podzimní přírodu, sbírali šípky, bukvice, žaludy a snažili jsme se rozpoznat a pojmenovat houby jedlé i jedovaté. Zanedlouho jsme se ocitli na pohádkovém místě, kde nás přivítal pyšně se procházející páv. V dáli, na louce u rybníka se pásl černý poník, společně s huňatým oslíkem, kterého jsme si mohli pohladit a nakrmit sladkou mrkvičkou, které neodolal. V minizoo u lesíka jsme dále pozorovali stádo koz, netradičně zbarvené bažanty a hašteřivé hrdličky. Zpáteční cestou jsme živě diskutovali o pozitivním a negativním chování člověka ke zvířatům.

Monika Fojtíková

 

24. 9. 2013 - Klub pro maminky a žáky

A opět je tu podzim. Naše zručné maminky společně se svými dětmi nezahálely a na první schůzku v novém školním roce se dokonale připravily. Protože opět zapracovala fantazie, společně vytvořily pomocí přírodního materiálu a barev milou, originální postavičku, kterou pojmenovaly „skřítek Listnáček“.

Monika Fojtíková

 

6. 9. 2013 - Přírodovědná vycházka

Krásného slunného dne jsme se vypravili na Ostravici, prozkoumat geologickou přírodní památku nazvanou „ ostravické peřeje“. Cestou jsme sbírali přírodniny, určovali listnaté a jehličnaté stromy, v zahradách jsme rozpoznávali plody ovocných stromů. Zanedlouho jsme dorazili na místo, kde řeka Ostravice razí svůj tok, přes soubor mnoha skalisek. Chvíli, se zatajeným dechem a respektem jsme pozorovali nádherný přírodní výtvor řeky Ostravice. Zpáteční cestou jsme živě diskutovali o přírodě.

Monika Fojtíková